Hızlı İndexlenme Nasıl Sağlanır?

google da hızlı indexlenmek

Google, Yandex, Bing ve Yahoo internetteki siteleri tarar ve kullanıcıların aradıkları sonuçları en alakalı biçimde getirmeye çalışırlar. Bu tarama sırasında belli kriterlere önem verdiklerini önceki yazılarımızdan veya başka platformlardaki pek çok paylaşımdan okumuşsunuzdur. Bu faktörlerden birisi de indexlenme hızıdır. Yani SEO çalışması yapıyorsanız, sitede yayınladığınız içeriğin hızlı indexlenmesi önemlidir. Peki bu indexlenme dediğimiz olay nedir? İndexlenme dediğimiz olay; bir arama motorunun internet siteniz üzerindeki bir içeriği tarayarak, hafızasına alması olayıdır. Peki hızlı indexlenme neden önemlidir?

Hızlı İndexlenme Neden Önemlidir?

 1. Bir ürün sattığınızı varsayalım. Ürünü üreten firma, bir kampanya başlatıyor ve %50 indirim diyor. Sizinle beraber diğer kişiler de bu kampanyadan haberdar ve onlar da benzer şekillerde kampanyayı duyuracaklar. Eğer en önce siz indexlenirseniz, bu kampanyadan en çok kârı sizin elde etmeniz olasıdır.
 2. İçeriğinizin çalınması ihtimalini düşürür. İçerik hırsızlarının cirit attığı bugünlerde çok etkili olmasa da caydırıcılık taşımaktadır. (İçerik hırsızlığı hakkında yazmış olduğumuz, İmdat Hırsız Var – İçerik Hırsızlığı başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz.)
 3. Hızlı indexlenen sayfaların dönüşüm sağlayacağı ziyaretçi sayısı da yüksek olacaktır.
 4. Hızlı indexlenme ilgili anahtar kelimeden daha çok ziyaretçi getireceği gibi o kelimede de ön sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. Elbette sadece etkin yöntem, hızlı indexlenme değildir. Bunun dışında başka kriterler de olduğunu göz önüne almalısınız. Yani Sanalza.Com üzerinde SEO ile ilgili olan bu yazının SEO kelimesinde, hızlı index aldığı için ilk 10′a gireceğini düşünmek hata olacaktır.

Bu dört madde sanırım önemin kavranılması açısından yeterli. Gelelim asıl konumuz olan, nasıl hızlı index alınır sorusuna…

Nasıl Hızlı İndex Alınır?

Hızlı index alabilmek için pek çok yöntem sayılmaktadır çeşitli platformlarda. Bu yöntemler sıralanırken hâlâ Google Toolbar kullanın şeklinde

yazılar yazan yerler var. Açıkçası ben Google Toolbarı artık kullanmıyorum. İndexlenme hızına etkisinin de yok derecede olduğunu düşünüyorum. Güncel bilgilere geri dönelim… Nasıl hızlı index alınır?

 • Site haritanız mutlaka, Google, Yandex ve Bing arama motorlarının webmasterlar için sunduğu webmaster toolsta kayıtlı olsun. Site haritanız güncellendiğinde/yeni içerik girildiğinde otomatik olarak arama motorlarının botları haberdar edilsin.
 • Yazılarınızı RSS ile birkaç platform üzerinde yayınlayın. Yazılarınızın tamamını değil elbette bir kısmı. Mümkünse sadece başlık ve link olarak yayınlayın
 • Yazılarınızı sosyal medyaya mutlaka anında düşürün.
 • RSS ekleyebildiğiniz imleme sitelerine sitelerinizi ekleyin. Yazılarınız yayınlandığında otomatik olarak oralarda da çıkacaktır.
 • İçeriğinizi girdiğinizde abartılı olmayacak şekilde pingleme yapın. Sonuçta arama motorlarının botlarının haberdar olmasını sağlamak amacımız. Ancak onları taciz etmek sitenizi kötü bir konuma düşürecektir.
 • Çeşitli platformlarda, imzalara RSS ekleme imkanı sunulmaktadır. Bu imkanı kullanın.
 • Sitenizin kodlamasını sadeleştirin. Arama motorlarının botları sonuçta, kodları okuyor. Siteyi görmüyor. Kodlarınızın sade olması indekslenme hızınızı artıracaktır.
 • Sık güncellenen sitelerde linklerinizin olması, sizin de indexlenme hızınıza olumlu etki edecektir. Çünkü botlar linkinizin olduğu siteye ne zaman girse, sizin linkinizi görerek hafızaya alacaktır
 • Sitenizin hızlı olmasına özen gösterin. Botlar, insaları taklit eden yapılar oldukları için geç açılan siteler/sayfalar botları rrahatsız edecektir.

Unutmayın; hızlı indexlenme önemlidir! Sonuçtabu bir yarış ve birileri birilerinin hep önüne geçmeye çalışıyor! Bu yarışta öne geçemezseniz, elenenlerden olabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşünceye dek hoşça kalın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*