Hosting nedir? Ucuz Hosting Firmaları

ucuz hosting firmaları
ucuz hosting firmaları

Hosting nedir? nereden hosting alınır? gibi sorularınıza bu makalemizde cevap veriyor olacağız. Ayrıca sektörün önde gelen bazı ucuz hosting firmalarını da sizle paylaşıyor olacağız.

Hosting nedir?

Hosting, en basit tabirle web sitelerinizi internette sürekli olarak yayınlamak için kullandığınız en küçük sunucu birimidir. En küçük diyorum çünkü bir sunucunun içerisinde binlerce web sitesi barındırılıyor olabilir ve sizin web siteniz sunucudaki her web sitesi gibi bir hostingte barındırılır. Sunucuyu bir sokak olarak düşünün hosting ise o apartmandaki bir binanın dairesidir.

Sunucular bilgisayarlardan çok daha güçlü yapılardır ve yılın her günü, her saati aktif olarak çalışmalıdırlar ki web sitenize sürekli erişim sağlanabilsin. Gecenin bir vakti google da arama yapıp karşınıza çıkan web sitelerine erişebilmenizi sağlayan yapılar sürekli çalışan sunuculardır.

Nereden hosting alınır?

Hostingi alabileceğiniz bir çok datacenter ve kuruluş bulunmaktadır. Bu firmalar global olarak hizmet veren firmalar olduğu gibi aynı zamanda Türkiye’de de hizmet veren kaliteli firmalar bulunmaktadır.

Global olarak hizmet veren firmalara örnek vermek gerekirse

  1. Godaddy
  2. DigitalOcean

Türkiye’de ki büyük ve kaliteli hosting firmaları

  1. Natro
  2. Net internet
  3. Turhost
  4. İsimtescil
  5. Güzel Hosting

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ucuz Hosting Firmaları
Ucuz Hosting Firmaları

Hosting alırken ihtiyacınıza göre bazı püf noktaları vardır. Yazımın devamında bunlardan bahsediyor olacağım.

Web sitenize erişecek ziyaretçilerinizin lokasyonları.

Eğer Türkiye’den ziyaretçileriniz olacaksa amerika lokasyonlu bir sunucudan hosting almak çokta mantıklı değildir. Çünkü ziyaretçileriniz Türkiye’de barındırılan bir web sitesine nazaran çok daha yavaş açılacaktır. Google ‘ın araştırmlarına göre ziyaretçiler 2 saniyeden daha uzun sürede erişilen sitelerden hemen çıkmaktadırlar.

Hosting’de size ayırılan alan

Web siteniz bir kurumsal web sitesiyse yani çok fazla güncelleme yapılıp çok fazla resim ve içerik yüklenmeyecekse hostingte çokta fazla alana ihtiyacınız yoktur. Ancak bir blog forum veya sürekli içerik paylaşacağınız bir web sitesi ise o zaman büyük alanı olan yada sınırsız hosting paketlerini tercih edebilirsiniz.

Trafik Alanı

Trafik alanı aylık olarak web sitenize erişime izin verilen bant genişliğine verilen isimdir. Her kullanıcı web sitenize eriştiğinde web sitenizi kullandığı bilgisayara, telefon veya başka bir cihaza indirir. Bu indirme hostinginizde trafiğe neden olur. Çoğu hosting firması bu trafiği kısıtlı olarak verir, benim şahsi tavsiyem kesinlikle sınırsız trafik alanı sağlayan bir hosting paketi almanızdır.

 

Hosting, E-posta ve Domain (Alan adı)

Web sitenizi yayına koymak için sadece hosting yeterli değildir. Hosting ‘in yanında domaine de ihtiyaç duyarsınız. Bu konuyla ilgili detaylı açıklamaya farklı bir yazımda değiniyor olacağım.

Site uzantılı e posta adreslerini (info@siteadresiniz.com gibi)  de hosting sayesinde alırsınız. Bu konuya farklı bir yazımda detaylıca değineceğim.

 

Hosting sektörünün profesyonelleri İstanbul’da buluşuyor, bu konuyla ilgili detaylı yazıya milliyet’in sitesinden yada buradan erişebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*