Google Site Yükseltmenin Ücretsiz Yolları

google da sıralamada yükselmek

Google site yükseltme konusuna geçmeden önce ilk yazımla kısa bir not düşmeyi uygun gördüm. Bu Sanalza.com’daki konulara yönelik ilk yazımdır. Bunca yıllık internet geçmişime rağmen sanki ilk kez yazı yazacakmışım gibi hissettim kendimi. Bildiklerimi Sanalza.com okurlarına nasıl daha iyi aktarabilirim diye aklımdan geçirdim. Bu konu tek bir yazıda açıklanmayacak kadar detaylı ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu nedenle konuyu bölümler halinde ele almaya karar verdim. Gelen yorumlar ve fikirleri de dikkate alarak sonraki yazılarımda site yükseltme konusunu ayrıntılı olarak ele alacağım.

Google Site Yükseltme

Neden ücretsiz yolları dedim öncelikle ona kısaca değineceğim. Bir çok genç webmaster arkadaşımızın sitelerini geliştirmek için yeterli bütçeleri olmayabilir. Özellikle de site daha yeniyse ve hiçbir geliri yoksa böyle bir durum geçerli olur. Buna rağmen bir çok webmaster ve site yöneticilerinin yeterli zamanı olduğunu görebiliriz. Kendi tecrübelerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki eğer bir sitenin gelişmesi için yeterince çaba ve zaman harcanırsa o sitenin bir süre sonra iyi yerlere gelmesi muhtemeldir. Arama motorlarında sitelerin üst sıralarda yer alması algoritma ile ilgili bir olaydır, sitenin gelişmesi ise tamamen site yöneticisinin çabalarına bağlıdır. Gelişmiş ve kullanıcılarına faydalı olan siteler bana göre birer sanat eserleridir.

Bunun dışında yeterince para harcayıp bu işi nasıl yaparım diyenler için daha farklı önerilerimiz olacaktır

Büyük bir şirkette ekipte yer alan uzman tarafından gerekli anahtar kelimeler belirlenip SEO yazarına (copywriter) verilir, yazar site için gerekli özgün içeriği hazırlar. Yazarın görevi içeriğin sadece özgün olmasından oluşmuyor, aynı zamanda içeriğin ilginç olmasını sağlamak ve potansiyel alıcıların dikkatini çekmek gibi görevleri de vardır. Uzman da bu oluşturulan içeriklerin yükseltilmesi için gereken çalışmaları yapar.

Siteniz bu tür şirketlerin küçük bir hali gibi olacaktır. Orada hem yazar, hem uzman, hem de kimbilir daha kim olacaksınız, gereken tüm işleri siz yapacaksınız. Bu nedenle kendinize bir plan çizip plana sadık kaldığınız sürece siteniz başarılı bir şekilde gelişecek ve arama motorlarında yükselme sağlanacaktır.

Site Oluşturmaya Başlıyoruz

Başlangıç olarak sitenin anahtar kelimesini ve bu kelime ile ilgili arama sorgularını araştırmanızı öneririm. İlk olarak 3-7 sorgu belirleyin, bir excel dosyası oluşturun ve kelimelerin üzerinde çalışmaya başlayın. İçeriğiniz özgün ve ilgi çekici olmalıdır. Kendiniz yazmaya alışın. Makale satın almak veya yabancı siteler için spinner kullanmak ziyaretçileriniz açısından yanlış tercih olacaktır. Botları kandırmak kolaydır, aynısı ziyaretçiler için söylenemez. Örneğin bu yazım için araştırma yaptığımda “google site yükseltme hilesi”, “google site yükseltme bugu” tarzında aramalara rastlıyorum. Bu tarz şeylerden uzak durmalısınız. Kısa sürede başarıya ulaşmış gibi gösterse de uzun dönemde size önemli bir yarar sağlamayacaktır.

Anahtar Kelimenin Site İçinde Kullanılması

Anahtar kelimenin sayfa içinde kullanılması ile ilgili aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

  • Anahtar kelime title, description ve keywords meta tagleri içinde bir defa geçsin
  • Anahtar kelime H1, alt ve title olarak bir defa geçsin
  • Anahtar kelime strong, em, altçizili (underline) olarak geçsin
  • Anahtar kelime 2-5 defa kullanılabilir. Eğer yazı uzunsa anahtar kelimeyi daha fazla kullanabilirsiniz. Yazının başında ve sonunda anahtar kelimenizi kullanabilirsiniz.

Bu teknik konulardan da direk bahsetmeye başladım ama site yükseltme işinde en önemli olan şey başarıya inanmaktır. Sitenizin başarılı olacağına herkesten çok siz inanmalısınız. Bu size size maksimum motivasyon sağlayacak ve çalışmanız için ihtiyacınız olan enerjiyi de beraberinde getirecektir.

Google Site Yükseltme Başlangıç – İlk Adımlar

Webmasterların ilk aklına gelen başka bloglara yorum atarak backlink sağlamak oluyor. Bu şekilde düşündükleri için de ilk iş olarak sağa sola yorum atmaya başlarlar veya spam yorumlardan backlink almaya çalışırlar. Gerçekte bu backlink çeşidinden tek bir şekilde yarar sağlanabilir. Backlink alınan bloglar sitenizin ilgili kategorisindeyse ve yorumlar dofollow olarak etiketlenmişse. Aksi halde bu iş için özel çaba harcamamak lazım. Ayrıca, “teşekkürler” veya “siteniz çok güzel” olmuş şeklinde spam yorumları da kesinlikle tavsiye edilen bir şey değil.
Google Site Yükseltmenin Ücretsiz Yolları isimli yazıma burada ara veriyorum. Yazımın ikinci bölümünde site yükseltme konuları ile ilgili önemli ipuçları vereceğim. Acaba neler yer alacak diye merak ediyorsanız sağ kısımda yer alan “bizi email ile takip edebilirsiniz” kutucuğuna e-mail adresinizi yazmanız ve aboneliğinizi onaylamanız iyi bir seçim olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*