Google Site Yükseltmenin Ücretsiz Yolları – 2

google da sıralamada yükselme

Google Site Yükseltme başlıklı birinci yazımda optimizasyon çalışmaları ile ilgili genel bilgilendirme yapmıştım. Bu yazıda sitenin arama motorunda yükseltilmesi için ilk aylarında yapılması gerekenlerle ilgili bilgiler aktarmaya başlayacağım.

İlk 3 ay – Çocukluk

Yeni açılan site arama motorunun gözünde henüz bir değere sahip değildir. Bilinen sıralama faktörleri arasında site içi optimizasyonu yaptıktan sonra yapılması gereken en doğru şey siteye içerik girip sabırla beklemektir. Burada site içi optimizasyonla yapılabilecekleri temel hatları ile ele alacak olursam:

  • robots.txt dosyası oluşturmak (sitemap protokolüne uygun şekilde)
  • sitemap dosyası oluşturma
  • anahtar kelimelere göre doğru bir şekilde HTML tagleri optimizasyonu
  • resimlerin optimizasyonu
  • sitenin hızlı açılması için temel ayarlar (gzip sıkıştırma, önbellekleme gibi)
  • kalıcı bağlantıların ayarlanması (siteadi.com/yazi.html veya siteadi.com/yazi gibi)
  • analytics ekleme

Bu temel site içi ayarlardan sonra yapılması gereken en doğru şey siteye düzenli olarak içerik girmektir. Arama motorlarının sitenizi tanıması için gerekli olan zamanı tanıyın. Ve kendinizi arama motoruna doğru tanıtmak için kopyacılık yada spam yapmayın…

Bir süre sonra siteniz indexlenmeye başlayacaktır.

Nedir bu indexlenme?

İnternette arama yaptığımız zaman arama kutusuna bir anahtar kelime yazıp aramaya başlarız. Bu sırada arama motorunun yaptığı gidip de bütün web’i tarayıp bize getirmek değil. Arama motoru daha önceden tarayıp önbelleğine aldığı bilgiler arasından sorgumuza en uygun olanları sonuç olarak görüntüleyecektir. Öyleyse, önemli olan sitemizi indexletmek. Bunu anladıktan sonra siteyi nasıl daha hızlı indexletiriz bu konuya kafa yormalıyız.

Sitemizi nasıl hızlı indexletiriz?

Arama motoru tüm siteleri aynı hızla indexlemez. Matt Cutts web spam ekibinin başına geldiğinde 2000 li yılların başlarında, Google henüz Türkiye’de yeni yaygınlaşıyordu, sitelerin 2-3 ayda bir indexlendiği oluyordu. Zamanla tabii teknolojinin de gelişmesiyle bu indexleme hızı arttı, şimdi bir çok siteye girilen yazılar anında indexlenip sonuçlar arasında yerini almaktadır. Sitenin ilk açıldığında kopya içerik girmemek önemlidir. Özgün içerik arama motoruna “burada yeni bir şeyler var” sinyalini verecektir.

İndexletme için yapılabilecek bir başka şey rss besleme adresi ile sosyal medya sendikasyonu sağlamak olacaktır. Yayınladığınız yazıların başlıkları bu şekilde facebook, twitter ve diğer ortamlara gönderilecektir. Dikkat etmeniz gereken içeriğin tamamının gönderilmemesi olmalıdır. Site henüz yeni olduğundan bu sizin zararınıza olabilir.

Üçüncü adım olarak da blogunuzun güncellendiğini kontrol eden ping servislerini kullanabilirsiniz.

İndexletme ile ilgili ilk başlarda yapılabilecek en iyi şey düzenli olarak özgün içerik girmektir. Zaten bir süre sonra botlar sitenizi sık olarak ziyaret edecektir. Sitenin metaları ayarlanırken botları engelleyecek herhangi bir şey olmamasına dikkat edilmelidir.

Yaklaşık olarak ilk 2-3 haftadan sonra sitenizin bir çok sayfası indexlenmiş, arama sorgularınız ve ziyaretçileriniz oluşmuş olacaktır. Buraya kadar sabırlı davranıp yanlış bir şey yapmadıysanız sitenizin sağlık durumunun yerinde olması gerekir. Eğer bir terslik varsa bu domainin geçmişinden, site içi yapılmış yanlışlardan veya ilk günlerden aşırı backlink alımından kaynaklanabilir. Nedeni araştırıp ona göre sorunu çözmek gerekir. İlk haftaları atlattıktan sonra sitenizi çok fazla olmamak kaydıyla forumlarda tanıtım, eşe dosta bildirebilirsiniz. Arada birkaç tanıtım yazısı veya backlink almak sizi sarsmaz. Daha fazla dış seo çalışması için sitenin ilk aylarını en az bir ayını atlatmasını tavsiye ederim. Herşey sistematik olmalı ve bir sürece tabii tutulmalı. Dİkkat ettiyseniz bu döneme çocukluk dedim. Bir çocuğun bir anda büyüyüp yetişkin insan gibi davranması beklenemez, aynısı siteniz için de geçerlidir.

Henüz küçük bir çocuk gibi olduğunu düşünerek ona iyi davranın!

İlk ayını veya birkaç ayını atlattıktan sonra backlink alımına başlanabilir. Bilinçsiz bir şekilde yabancı sitelerden alınan bir sürü backlink sitenizin ceza almasına neden olabilir. Unutmayın siteniz henüz yenidir ve onu diğer sitelere tanıtmanız gerekiyor. Bunun için de spam backlink alımı yanlış bir yöntemdir. En doğru yöntem sitenizin doğru bir şekilde tanıtılmasıdır ve bunun için tanıtım yazıları ve “white hat” bir backlink alımı yöntemi olan dizinler doğru bir tercih olacaktır.

Tavsiye edilmeyenler: ziyaretçi defteri spam, wiki makale spam, blog yorumları, forum profilleri vs. gibi yöntemler. Bu bahsettiklerim toplu halde yapıldığında doğal olmadıkları bariz birşekilde ortaya çıkacaktır ve bu da yeni siteye yapılabilecek en kötü şeydir.

En çok tercih edilmesi gereken siteye dikkat çekici, yararlı veya benzer şekilde paylaşılmaya değer içerik girip insanların size doğal backlink vermelerini sağlamaktır. Bu yöntemlerin adına da linkbait adı verilir, sonraki yazılarımda bu yöntemlere yer vereceğim.

Buraya kadar sitenin çocukluk dönemini ele aldık. Sonraki yazılarıma büyüme, gençlik ve olgunluk dönemleri ile devam edeceğim. Bu arada konu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı da bekliyorum.Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*