SEO Yöntemleri – White Hat ve Black Hat SEO

black hat seo teknikleri

SEO yöntemleri genel olarak ikiye ayrılır: “white hat SEO” (beyaz arama motoru optimizasyonu teknikleri) veya “black hat SEO” (siyah arama motoru optimizasyonu teknikleri). Bu iki yöntemin kesin sınırlarının belirlendiğini söylemek zordur. SEO yöntemleri genelde tamamen “beyaz” veya tamamen “siyah” değiller, “koyu gri” veya “açık gri” ya da diğer kategorilere ayrılabilirler.

Site sahiplerini çoğunlukla ilgilendiren bu SEO yöntemlerinin “beyaz” veya “siyah” oluşu değil, bu yöntemlerin kullanılmasının sitenin arama motorundaki sıralamasını nasıl etkileyeceğidir. Öyleyse, bahsettiğimiz SEO yöntemlerinin “renklerini” belirleyen kriterlere beraber göz atalım.

White Hat SEO Yöntemleri

  • Oyunu arama motorunun kurallarına göre oynama
  • İçeriğe odaklanma
  • Pazarlama bilgisine sahip olma
  • Zaman ve yatırım gerektirir

Black Hat SEO Yöntemleri

  • Kuralları olmayan oyun
  • Teknolojiye odaklanma
  • IT/Programlama bilgisi
  • Zamana bırakmadan hareket etme

Kurallı / Kuralsız Oyun

Kurallara dikkat eden “beyaz” yöntemleri kullanan optimizasyoncular arama motorlarının kurallarına uymaya özen gösterirler. Bunun aksine “siyah” SEO yöntemlerini uygulayanlar arama motorlarının kural koymalarını doğru bulmamaktadırlar. Ve yasadışı olmadığı sürece bazı yöntemlerin kullanılmasında sakınca görmemektedirler.

Burada bahsi geçen kuralların nasıl yorumlandığı söz konusudur. “Siyah” optimizasyon yöntemlerini sitelerinizde kullanmanın riskinin çok büyük olduğu şüphesizdir ve bu yöntemlerin kullanılmasını önermemekteyim, ama sizin de farkedeceğiniz gibi bu yöntemler arasındaki kesin sınırı belirlemek oldukça zordur. Sitelere alınan yüzlerce backlinklerin “beyaz” bir yöntem olmadığını hepimiz biliyoruz. En doğrusu ve güzeli tabii doğal yollarla alınan backlinklerdir. Ama çok rekabetçi bir kelimede üst sıraları hedefleyenlerin rakipleri karşısında bunu kısa sürede sadece “white hat SEO” yöntemleri ile gerçekleştirebilmeleri pek mümkün görünmemektedir.

İçerik / Teknoloji Konusu

Kriterleri incelerken bir yöntemin içeriğe odaklaşırken, diğerinin teknolojiye odaklaştığını belirtmiştim. Doğal yollarla yükselmeyi ve popüler olmayı hedefleyen site sahipleri insanlara faydalı ve ilgi çekici içerik oluştumaya çalışırlar. Bunun adı adı SEO Terminolojisine “linkbaiting” olarak dahil olmuştur.

Black Hat Seo ile uğraşanlar genel olarak arama motorlarının pek tasvip etmedikleri tekniklere odaklaşarak üst sıralarda yer almayı hedeflerler. Bu beraberinde bazı riskleri de getirmektedir. En basitinden arama motorlarından sitenin kaybolması veya kelimesinde çok fazla gerilere gitmesi bu tarz yöntemleri kullanmanın sonucudur.

Pazarlama / Programlama Kriterleri

“Beyaz” optimizasyoncular bilinen pazarlama tekniklerinden yararlanırlar. “Siyah” optimizasyoncular da pazarlama yöntemlerini kullanırlar, ama programlama tekniklerinden yararlanmayı daha öncelikli olarak tercih ederler.

Yatırım ve Zaman / Zamana bırakmadan hareket etme

“Beyaz” SEO yöntemlerini uygulayarak sitenin pozisyonunu yükseltmek uzun zaman alabilir. Bunun dışında arama motorlarının istediği sitenin bir anda hızlı bir şekilde yükselmesi değil, doğal bir süreçle yavaş yavaş sıralama almasıdır. Bunun için de sitenin 3-4 ayını atlatması gerekir. Black hat SEO’da yükselme hızlı olsa da ciddi bir internet projesi için bu tür yöntemler tercih edilmemelidir.

Peki ya Gri Yöntemler?

Yukarıda bahsettiğim iki kategori dışında bir de daha hafif bir şekilde “gri” optimizasyon yöntemlerinden bahsedilmektedir. Bazen bu yöntemleri uygulamak iki çok farklı sonuca neden olabilir:

  • arama motorundaki pozisyon yükseltilir
  • site arama motorundan ceza alır

İkinci seçenekle karşılaşmamak için her zaman dikkatli hareket etmekte fayda vardır. Arama motorları her zaman sorguya en uygun sonuçları getirmeye çalışırlar. Bu nedenle iç SEO yapmadan siteyi sadece dış SEO ile yükseltmeye çalışmak yanlıştır ve risklidir.

Sonuç olarak hangi SEO yöntemini kullanacağınız konusunda, seçim sizindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*